دریافت مالیات از مخارج شخصی


جالب می‌شه اگه خودمونم از مخارج دوست‌نداشته‌مون مالیات بگیریم و صرف رفع اون مخارج کنیم!

مشغول خواندن اخبار بودم که دیدم وزارت نیرو یک چهارم از مبلغ مالیات قبوض برق را صرف توسعه‌ی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌کند. (منبع خبر)

در واقع از نگاهی دیگر، به ازای مصرف انرژی‌های برقی که از منابع فسیلی تأمین شده‌اند، مالیاتی اخذ می‌شود که بخشی از آن صرف توسعه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر (و متعاقب آن کاهش سهم مصرف انرژی‌های فسیلی) می‌شود.

شبیه این الگو را در جاهای دیگری، مثل دخانیات، داریم. دلایل زیادی وجود دارد که غیرقانونی‌شدن تولید، خرید یا فروش سیگار می‌تواند از نظر بهداشتی (مستقل از دلایل اقتصادی یا سیاسی مانند ذی‌نفعان ثروتمند و بانفوذ) موجب بروز مشکلات زیادی شود. از طرف دیگر دولت بخشی از مالیات فروش سیگار را صرف تبلیغات ضدسیگار می‌کند.

داشتم فکر می‌کردم جالب می‌شد اگر از چنین مکانیسمی برای هزینه‌های شخصیمان استفاده می‌کردیم.

قصد داریم مصرف فست‌فودمان را کم کنیم؟ با خودمان قرار بگذاریم هر بار فست‌فود خوردیم، به اندازه‌ی ۱۰ یا ۲۰ درصد از کل هزینه‌اش از خودمان مالیات بگیریم. مالیات خوردن فست‌فود! و بعد به عنوان یک قانون‌گذار خوش‌فکر، برای این مالیات، مصرف ضدفست‌فودی وضع کنیم. صرف خرید ظرف مناسب کنیم تا با خودمان غذای سالم حمل کنیم؛ اگر فکر می‌کنیم رستوران‌هایی که غذای سالم می‌فروشند گران هستند، این مالیات را صرف آن ما به التفاوت کنیم (اگر غذای سالم ۱۰ تومان از فست‌فودی که می‌خواهم بخورم گران‌تر است، این ۱۰ تومان را از محل مالیات‌های قبلی بردارم و این بار سالم بخورم!).

یا مثلاً من نسبت به کاهش مصرف پلاستیکم حساسم… هر بار کالای پلاستیکی‌ای می‌خرم (از یک عدد لیوان یک‌بار مصرف که شاید ۵۰۰ تومان قیمت داشته‌باشد گرفته تا چیزهای گران‌تر)، درصد مشخصی (مثلاً ۲۰ درصد) از آن مبلغ را از خودم مالیات اخذ کنم (مثلاً به ازای هر بار استفاده از لیوان یک‌بار مصرف، ۱۰۰ تومان کنار بگذارم) و با این ۱۰۰ تومان‌ها، کاری برای کاهش مصرف پلاستیک (مثلاً خرید یک لیوان غیرپلاستیکی برای داخل کیفم) انجام دهم.

ممکن است این کارها به نظر بیخود باشند. می‌گویید در سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور فروخته شده که حتی اگر این عدد به ۴۰ میلیارد هم رسیده‌باشد (که تخمین بسیار خوش‌بینانه‌ای برای یک سال است)، با سهم ۲۰ درصدی مالیات بر دخانیات حدود ۹۰۰ میلیارد درآمد مالیات سیگار است. تمام خرج زندگی من هم اینقدر نیست…

یک لیوانی که از نظر من مناسب در کیف گذاشتن باشد، ۲۰ تا ۴۰ تومان قیمت دارد. اگر هر لیوان یک‌بار مصرف ۱۰۰ تومان مالیات بر پلاستیک برای من داشته‌باشد، با مالیات ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیوان می‌توانم لیوان مورد نظرم را بخرم. من حدود ۴۰ تا ۶۰ لیوان در ماه استفاده می‌کنم (شما هم چند روزِ بیرون از خانه‌تان را تخمین بزنید… تعجب می‌کنید!). یعنی تقریباً با مالیات ۴ ماهم می‌توانم یک لیوان بخرم؛ بدون در نظر گرفتن مالیاتی که از کیسه، ظروف، یا قاشق و چنگال یک‌بار مصرف اخذ می‌کنم. و بدون توجه به این که احتمالاً وقتی ۱۵ هزار تومان مالیات اخذ شده‌باشد (حدود ۲ ماه)، خودم ۵ تومان رویش خواهم گذاشت و سریع‌تر لیوان لعنتی را می‌خرم که از شر این ۱۰۰ تومن‌ها خلاص شوم!

امتحان کنید! برای فست‌فودی که هر پرسش ۳۰ تومان قیمت دارد، هر بار فست‌فود معادل ۳ تا ۶ هزار تومان مالیات است. خرده‌کارهای زیادی می‌توان کرد برای استفاده از این مالیات…

اگر پیشنهادی دارید، خوشحال می‌شوم همین پایین بنویسید…

یک پاسخ به “دریافت مالیات از مخارج شخصی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.