به زیر زانوهایت نگاه کن!

به لطف توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی، این روزها تقریباً همه چیز دارد بزرگ‌تر از قبل تعریف می‌شود. چه پاندمی کووید که بسیار بزرگ‌تر از آنچه لیاقتش را داشته‌باشد در موردش گفته‌شده، چه اعتراضات مردم دنیا.

از میان همه‌ی این‌ها اما ماجرای کشته‌شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی، در اثر فشار طولانی‌مدت زانوی پلیس بر روی گردنش و خفگی، نقل بسیاری از محافل این روزهاست و بهانه‌ای شده برای اعتراضات گسترده.

اما قصد دارم این تصویر را با عادت همیشگیِ «یک سوزن به دیگران بزن، یک جوال‌دوز به خودت» ببینم:

خفه‌شدن جورج فلوید به دلیل فشار زانوی پلیس

زانویی که بر روی گردن یک نفر فشار می‌آورد… التماس می‌کند که آقا… نمی‌توانم نفس بکشم… و همچنان فشار می‌دهد تا اجلش می‌رسد.

شبیه‌های این داستان را کجاها دیده‌اید؟ نه… آن دورها نه… آن اطراف و آن بیرون نه… همینجا در زندگی‌های شخصیمان…

کی آخرین بار یکی که هم‌رنگِ جماعت نبود، یا هم‌رنگِ جماعتِ خودمان نبود را زیر زانویمان گذاشتیم؟

یادتان هست کی به یکی که اهل شهر نبود گفتیم دهاتی؟

یا کی با افغان‌ها رفتاری دون شأن انسان داشتیم؟

راستی آخرین بار کی یک عرب را سوسمارخور خطاب کردیم؟

یادتان می‌آید آخرین باری که یک نفر طرفدار دیگر حزب‌های سیاسی را ابله خطاب کردیم کی بود؟

یا اگر در جایگاه مدیریتی و معاونتی هستیم، کی افراد زیردستمان را مثل برده‌هایمان دیدیم و دستورات غیرمنطقی نثارشان کردیم؟

راستی… دقت کرده‌اید که وقتی کسی را زیر زانو فشار می‌دهید چه می‌شود؟ کمی بعدتر می‌رود به تلافی شخصی را زیر زانویش می‌گذارد… و آن شخص هم شخص دیگری را…

فقط آنی که زیر زانویمان خفه کرده‌ایم نیست: ما پلکانی می‌سازیم از زانوها و گردن‌ها.

و هر کس… تک‌تک صاحبان زانوها، در قتل تمام صاحبان گردن‌های این پلکان سهم دارند.

کدام گردن را زیر زانویت داری؟

4 پاسخ به “به زیر زانوهایت نگاه کن!”

 1. سلام متین اگه مشکلی نیست به این قسمت یه پی نوشت اضافه کنم:
  “دقت کرده‌اید که وقتی کسی را زیر زانو فشار می‌دهید چه می‌شود؟ کمی بعدتر می‌رود به تلافی شخصی را زیر زانویش می‌گذارد… و آن شخص هم شخص دیگری را…”
  وقتی کسی را زیر زانو فشار میدهید چه میشود؟بعد تر میرود البته اگر از زیر فشار زانوی ما زنده بیرون بیاید گاهی سر موضوعاتی که بالا اشاره کردی یک جوری افراد را زیر زانو خفه میکنیم که حتی توان و نای تلافی کردن هم برایش نمی ماند… این میشود که پلکانی میسازیم از زانو ها و گردن ها و ان وسط چند تایی جسد ها..

  1. اگر مهمی رو نوشتی ترانه…
   اما راستش زنده‌موندن شرط لازم نیست برای خفه‌کردن یک نفر دیگه. می‌تونی همون زیر باشی و یک نفر دیگه رو خفه کنی.
   تو دور و برمون کم نیستن کسایی که دارن التماس ۱۰ جا رو می‌کنن برای نفس کشیدن، و دقیقاً در همون زمان نسبت به دیگران بی‌رحمن.

   البته یه سری تست‌های جالبی انجام شده که این اگرِ تو رو نشون می‌دن. شاید معروف‌ترینش این باشه که به یه شخص متمول یه پیتزا دادن، نشست خورد. به یه شخص بی‌خانمان دادن، رفت با باقی هم‌قطارهاش تقسیم کرد و هر کدوم یک تیکه از پیتزا رو خوردن.
   قبول دارم که انتظار می‌ره ظلم‌کشیده خودش نسبت به ظلم‌کردن حساس‌تر بشه و حداقل حینِ خفه‌شدن نره سراغ گردنِ دیگه. ولی خب… اصولاً آدم‌ها rational نیستن!

 2. سلام دکتر عزیز .منو ببخشید که کامنت بی ربط میذارم.من می‌خوام امسال مازاد پزشکی شیراز رو انتخاب کنم ولی از حدود هزینه ها خبر ندارم
  لطفا اگه شما اطلاعی دارید که شهریه برای دوره علوم پایه حدودا چقدر میشه(میدونم متغیره) بگید و اینکه خوابگاه به شهریه پرداز ها میدن یا نه؟ و خلاصه هزینه های خوابگاه و شهریه چقدره؟ خیلی لطف میکنین اگه راهنمایی کنید. تا مهلت انتخاب رشته سه روز مونده و من هرچی ب داشتگاه زنگ میزنم هیچ کس پاسخ گو نیست

  1. سلام
   فکر می‌کنم زمانی که این جوابو می‌نویسم خیلی به کار تو نیاد چون من هم تو پیک کارهام بودم و مدت زیادی از وبلاگ و فضای اون دور…
   پردیس خودگردان برای رشته‌ی پزشکی هر ترم تقریباً ۱۵ تا ۱۷ میلیون تومن هزینه‌ش بوده در سال ۹۸ و علوم پایه رو اگه همون ۵ ترم در نظر بگیریم، تقریباً ۸۰ میلیون تومن هزینه‌ی دوره‌ی علوم پایه‌ی پزشکی می‌شه.
   در مورد خوابگاه تا جایی که می‌دونم محدودیتی وجود نداره برای پردیس خودگردان (شبانه نه اما پزشکی شبانه نداره تا جایی که می‌دونم).
   در مورد هزینه‌ی خوابگاه ولی هیچ اطلاعی ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.